Násadová vejce

Co je to násadové vejce?
 

Jak vlastně poznat takové násadové vejce? Násadové vejce je v principu úplně stejné jako každé jiné vejce a na pohled nejde rozeznat rozdíl. Ten je pouze v tom, že násadové vejce je oplozeno, což nejde na vejci žádným způsobem poznat (snad jen laboratorním rozborem).

Pokud tedy nemáme mezi slepicemi kohouta, nemůžeme mít násadová vejce, všechna budou planá. Pokud mezi slepicemi kohout je, šance na oplození vejce se zvyšuje, a to v závislosti na počtu slepic, formě kohouta a dalších okolních podmínek. Obecně vzato lze říci, že pokud máme průměrného kohouta, měl by zajistit oplození vajec u cca 10 slepic.

Násadová vajíčka musí být pravidelných tvarů, ani velká ani malá, ani moc kulatá, ani moc podlouhlá. Jednoduše řečeno, průměrné vejce daného plemene je k líhnutí ideální. Vejce musí být neušpiněná, pokud však musíte vejce očistit, tak pouze suchým hadříkem, nikde ne vodou! Vajíčka musí být bez prasklinek, vroubků, zvrásněné skořápky a dalších defektů, které by kuřeti při líhnutí ztěžovali proklubání. Násadová vejce by měla být uchovávána kolem teploty 15 °C špičkou dolů, ale nikoliv déle než 10 dnů.